ze mną

odkryjesz piękno Zanzibaru

Przygody nigdy nie były tak blisko.

Wybierz wycieczkę, omów ze mną wszystkie szczegóły i pakuj swój bagaż, by rozpocząć podróż do Raju

By obrać kierunek zobacz  mój Mini Przewodnik po Zanzibarze

Mini Przewodnik po Zanzibarze

Zapraszam Cię do wirtualnej podróży po Zanzibarze 🙂

Mini Przewodnik po Zanzibarze pozwoli Ci poznać najbardziej atrakcyjne turystycznie i historycznie zakątki tej egzotycznej, pięknej wyspy.

Stolica wyspy wraz jej piękną historią, mała wyspa z jej gigantycznymi mieszkańcami, skarbiec aromatycznych przypraw, lokalne specjalności i fantastyczne rękodzieło czy egzotyczny rejs to tylko kilka z atrakcji, jakie proponuje Tobie Czarny Ląd.

Zanim zdecydujesz się na postawienie stopy na gorącym piasku Zanzibaru, zapraszam Cię do poznania 9 najpiękniejszych kierunków na wyspie.

Stone Town

stara część miasta Zanzibar, uznawana za stolicę wyspy. Słynie z handlu przyprawami, a w XIX wieku było także miejscem handlu niewolnikami między Azją a Afryką.

Architektura miasta ma wiele charakterystycznych cech, będących rezultatem przeplatania się wpływów wielu kultur.

Makunduchi

Makunduchi to mała wioska w południowo-wschodniej części Zanzibaru. Niewiele turystów obiera ją za cel swojej podróży po wyspie, a wielka szkoda.

W Makunduchi można zobaczyć typową afrykańską scenerię, jaką każdy z nas ma przed oczami na myśl o Afryce.

Nungwi

Nungwi to rybacka wioska położona na północy Zanzibaru, gdzie produkowane są tradycyjne łodzie Dhow. Turyści najczęściej odwiedzają wioskę z uwagi na niepowtarzalną okazję pływania z żółwiami w Baraca Aquarium, niewielkiej lagunie otoczonej koralowcami. Wycieczki do Nungwi obejmują również spacer po wiosce.

Prison Island

Prison Island to mała wyspa położona 5,6 km na północny zachód od Stone Town. Jak nazwa sugeruje, wyspa miała być miejscem przetrzymywania więźniów, ale żaden nigdy tam nie trafił, mimo że wybudowano tam kompleks więzienny. Zamiast tego Prison Island stała się miejscem kwarantanny dla chorych na żółtą febrę. Od niedawna wyspa jest ośrodkiem turystycznym.

The Rock Restaurant

Ta niezwykła restauracja zlokalizowana przy plaży Michamvi Pingwe na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy jest nieraz nazywana „pływającą restauracją”.

To dlatego, że stoi ona na skale częściowo zanurzonej w wodach Oceanu Indyjskiego w pobliżu brzegu.

Nurkowanie z delfinami

Jedno z najbardziej niesamowitych wspomnień, jakie możesz przywieźć z Zanzibaru to pływanie z delfinami.

Możesz je spotkać w ich naturalnym środowisku w Zatoce Menai lub wokół wyspy Mnemba i obserwować je z łódki, jak również pływać z nimi.

Spice Farm

Zanzibar to istna skarbnica przypraw, które dawniej były nawet cenniejsze niż pieniądze i stanowiły przedmiot wymiany towarów. Dzisiaj nie tylko nadają smak potrawom, ale są również wykorzystywane jako barwniki do tkanin, organiczne kosmetyki i przybory do makijażu. Niektóre przyprawy o żywych czerwonych barwach zastępują kobietom szminki…

Safari Blue

Safari Blue to rejs tradycyjną łódką Dhow z wioski Fumba w kierunku zatoki Minai.

Podczas wycieczki będziesz miał okazję nurkować i podziwiać podwodny świat Oceanu Indyjskiego. Zobaczysz kolorowe ryby, rozgwiazdy, piękne koralowce i mangrowce.

Jozani Forest

To jedyny park narodowy na Zanzibarze. Znajdziesz w nim gerezę czerwoną – endemiczny gatunek małpy, co oznacza, że żyje on tylko na Zanzibarze. Małpy jako pierwszy sprowadził na Zanzibar brytyjski rezydent John Kirk. Gereza jest też jednym z zagrożonych gatunków zamieszkujących Las Jozani.

Mini Przewodnik po Zanzibarze

Stone Town

stara część miasta Zanzibar, uznawana za stolicę wyspy.

Słynie z handlu przyprawami, a w XIX wieku było także miejscem handlu niewolnikami między Azją a Afryką.

Architektura miasta ma wiele charakterystycznych cech, będących rezultatem przeplatania się wpływów kultur arabskiej, perskiej, europejskiej i afrykańskiej. Miasto zawdzięcza swoją nazwę głównemu materiałowi budulcowemu – kamieniowi barwy koralowej, który nadaje ścianom budynków – a dzięki temu również całemu miastu – ciekawy, czerwonawy odcień. Najpopularniejszą cechą budowli Kamiennego Miasta są starannie dekorowane drewniane drzwi z bogatymi zdobieniami, zazwyczaj związanymi z kulturą islamską. Stone Town to również miejsce narodzin Freddiego Mercurego – lidera brytyjskiego zespołu Queen.


Główne atrakcje warte zobaczenia to:

– Dom Cudów – to dawna rezydencja sułtana, w której odbywały się uroczyste przyjęcia. Jest pierwszym budynkiem na Zanzibarze, w którym zainstalowano oświetlenie elektryczne oraz doprowadzono bieżącą wodę, a także pierwszym w Afryce Wschodniej, w którym zamontowano windę, stąd nazwa „Dom Cudów”. Obecnie jest to Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru.

– Anglikańska Katedra Kościoła Chrystusowego – wybudowana pod koniec XIX wieku w centrum Stone Town w miejscu dawnego największego na Zanzibarze targu niewolników. Miejsce na budowę katedry zostało wybrane celowo, aby uczcić zniesienie niewolnictwa, a ołtarz znajduje się dokładnie tam, gdzie niegdyś biczowano niewolników. Obok katedry znajduje się pomnik niewolników oraz Muzeum Historii Niewolnictwa.

– Ogrody Forodhani – tworzą mały park przy głównej promenadzie miasta, przed Starym Fortem i Domem Cudów. Każdego wieczoru po zachodzie słońca turyści mogą odwiedzić organizowany w ogrodach popularny targ turystyczny, na którym sprzedawane są grillowane owoce morza i inne lokalne potrawy.

 

Prison Island

Prison Island to mała wyspa położona 5,6 km na północny zachód od Stone Town. Jak nazwa sugeruje, wyspa miała być miejscem przetrzymywania więźniów, ale żaden nigdy tam nie trafił, mimo że wybudowano tam w tym celu kompleks więzienny. Zamiast tego, Prison Island stała się miejscem kwarantanny dla chorych na żółtą febrę.

Od niedawna wyspa jest ośrodkiem turystycznym, będącą własnością rządu i jest zamieszkiwana przez gigantyczne żółwie, które początkowo były prezentem od brytyjskiego urzędnika na Seszelach, Owe sympatyczne olbrzymy przyciągają turystów najbardziej 😉

Pridon Island

Spice Farm

Zanzibar to istna skarbnica przypraw, które dawniej były nawet cenniejsze niż pieniądze i stanowiły przedmiot wymiany towarów. Dzisiaj nie tylko nadają smak potrawom, ale są również wykorzystywane jako barwniki do tkanin, organiczne kosmetyki i przybory do makijażu. Niektóre przyprawy o żywych czerwonych barwach zastępują kobietom szminki, a inne, na przykład henna, są wykorzystywane do robienia tatuaży. Przyprawy to również lekarstwo, będące dodatkiem do medycyny głównego nurtu.

Podczas wycieczki po plantacji przypraw odkryjesz rośliny, których być może na co dzień używasz w kuchni, ale tym razem ujrzysz je w swoich naturalnych środowiskach i postaciach. Zobaczysz wanilię, świeże nasiona kawy, awokado, aloes, trawę cytrynową, pieprz, cynamonowiec, kardamon, imbir i wiele innych.

Nie przegap wycieczki na plantację przypraw, pełnej naturalnych zapachów, żywych barw i egzotycznych smaków. To niezapomniane doświadczenie dla wszystkich zmysłów!

Spice Farm

Makunduchi

Mała wioska w południowo-wschodniej części Zanzibaru. Niewiele turystów obiera ją za cel swojej podróży po wyspie, a wielka szkoda.

W Makunduchi można zobaczyć typową afrykańską scenerię, jaką każdy z nas ma przed oczami na myśl o Afryce – czerwona gleba, małe gliniane domki, bawiące się dzieci i kobiety robiące pranie, plotące sznurki lub przygotowujące posiłek. Poza tym codzienną pracą kobiet jest zbieranie alg z plaży podczas odpływu, suszenie ich i wykorzystywanie przy produkcji kosmetyków. Wydawać by się mogło, że jest to łatwe zajęcie, ale tak naprawdę to wyjątkowo ciężka praca, która i tak nie jest zbyt dochodowa. Mieszkańcy wioski wiodą proste i skromne życie.

Wizyta w Makunduchi to naprawdę wyjątkowe przeżycie. Osobisty kontakt z miejscową ludnością pozwoli Ci poznać ich styl życia, poglądy oraz nauczy doceniać wszystkie najdrobniejsze błogosławieństwa w życiu, tak jak robią to Oni. To bez wątpienia cenna lekcja.

Makunduchi

The Rock Restaurant

Ta niezwykła restauracja zlokalizowana przy plaży Michamvi Pingwe na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy jest nieraz nazywana “pływającą restauracją”. To dlatego, że stoi na skale częściowo zanurzonej w wodach Oceanu Indyjskiego w pobliżu brzegu. Podczas odpływu można dostać się do restauracji suchą nogą, ale kiedy poziom wody się podniesie, potrzebna będzie łódka.

Lokalizacja to największy atut restauracji – mały biały domek z dachem krytym strzechą otoczony tarasami, z których można podziwiać widoki turkusowych wód oceanu. W The Rock Restaurant serwowane są głównie świeże owoce morza, ryby i grillowane potrawy przygotowywane z lokalnych składników.

Jesteś chętny na romantyczną kolację na jednym z tarasów przy zachodzie słońca? Restauracja The Rock czeka na Ciebie!

 

Twój Przewodnik Abdul pokaże najlepsze kierunki zwiedzania na Zanzibarze

Twój przewodnik Abdul

Jambo!

Nazywam się Abdulkharimu Amlani Seki, dla przyjaciół – Abdul.

Mam 23 lata, jestem animatorem i pochodzę z Tanzanii.

Poznałeś już mój Mini Przewodnik po Zanzibarze. Teraz pozwól, że zabiorę Cię w prawdziwą podróż!

Pokażę Ci Zanzibar moimi oczami.

Safari Blue

Safari Blue to rejs tradycyjną łódką Dhow z wioski Fumba w kierunku zatoki Minai. Podczas wycieczki będziesz miał okazję nurkować i podziwiać podwodny świat Oceanu Indyjskiego.

Zobaczysz kolorowe ryby, rozgwiazdy, piękne koralowce i mangrowce. Przerwa obiadowa zostanie zapewniona na wyspie Kwale w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków turkusowego oceanu. Posiłek będzie się składać z tropikalnych owoców, owoców morza, ryb i zimnych napojów. Po obiedzie będziesz mógł odpocząć na piaszczystej plaży lub popływać wokół mielizn.

Marzysz o prawdziwym raju na Ziemi? Safari Blue jest wycieczką dla Ciebie!

Safari Blue

Nungwi

Nungwi to rybacka wioska położona na północy Zanzibaru, gdzie produkowane są tradycyjne łodzie Dhow. Turyści najczęściej odwiedzają wioskę z uwagi na niepowtarzalną okazję pływania z żółwiami w Baraca Aquarium – niewielkiej lagunie otoczonej koralowcami.

Wycieczki do Nungwi obejmują również spacer po wiosce, będący idealną okazją do zapoznania się ze stylem życia miejscowej ludności.

Wycieczki po Zanzibarze

Nurkowanie z delfinami

Jedno z najbardziej niesamowitych wspomnień, jakie możesz przywieźć z Zanzibaru to pływanie z delfinami. Możesz je spotkać w ich naturalnym środowisku – w Zatoce Menai lub wokół wyspy Mnemba i obserwować je z łódki, jak również pływać z nimi. Mnemba sama w sobie jest wyspą prywatną i nieupoważnionym wstęp jest wzbroniony.

Podczas wycieczki odwiedzisz natomiast atol rozciągający się wokół wyspy, będący jednym z najbardziej niezwykłych miejsc zamieszkanym przez delfiny butlonose, żółwie i różnorodne gatunki ryb, zwłaszcza w sezonie od czerwca do sierpnia. Podczas wycieczki serwowany jest lunch z owocami morza.

Delfiny Zanzibar

Jozani Forest

To jedyny park narodowy na Zanzibarze. Znajdziesz w nim gerezę czerwoną – endemiczny gatunek małpy, co oznacza, że żyje on tylko na Zanzibarze.

Małpy jako pierwszy sprowadził na Zanzibar brytyjski rezydent John Kirk. Gereza jest też jednym z zagrożonych gatunków zamieszkujących Las Jozani.

W parku spotkasz także inne gatunki małp, lemury galago, znane też jako „dzieci buszu”, 50 gatunków motyli i 40 gatunków ptaków.

 

Gereza czerwona

Zanzibar

czeka na odkrycie